Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Webkamery

Vyhledávání

Kalendář událostí

Žádné události

Předpověď počasí

Anketa

Jak se Vám líbí hrad Svojanov po provedené rekonstrukci?
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
  • Hlasů: (0%)
Celkem hlasů:
První hlas:
Poslední hlas:
 
Vytvořeno pomocí Sexy Polling
 

Návštěvnost stránek

Partneři

Honorata

Vítejte na Svojanově!

Polička

 

Navštívili jste stránky jednoho z nejstarších českých královských hradů, který bývá nazýván též „vilou českých královen“.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Od roku 1910 je hrad Svojanov vlastnictvím města Poličky.

 

 

 

 

 


Hrad Svojanov přijme brigádníky na pozici

průvodce / průvodkyně

Nabízíme práci o víkendech v období březen – prosinec a denně v období červen – září. Směny dle dohody. Možnost krátkodobého ubytování.

Požadujeme zejména příjemné vystupování, znalost alespoň jednoho světového jazyka je výhodou.

Kontakty -  e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. č. 739 339 991.


Restaurace hradu Svojanov nabízí trvalý pracovní poměr na pozice

číšník / servírka

kuchař / kuchařka

pomocná síla do kuchyně

Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou (březen – listopad). Na stejné pozice přijmeme 

i brigádníky s možností směn dle dohody. Možnost krátkodobého ubytování.

Požadujeme zejména příjemné vystupování, praxe v oboru je výhodou.

Kontakty – e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo tel. č. 606 628 021.

Nabízíme velmi dobré platové podmínky.


Podpořte hrad Svojanov v soutěži o nejlepší proměnu roku 2017

Obnova hradu Svojanov se letos stala součástí 9. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Součástí výstavy je i hlasování o nejlepší proměnu roku 2017. Pokud byste chtěli podpořit svým hlasem hrad Svojanov, můžete tak učinit kliknutím zde. Hrad Svojanov najdete pod číslem 56.

O proměnách hradů Hartenberg a Svojanov vyšel článek v 37. čísle časopisu Naše rodina.

Děkujeme za Vaše hlasy!


Informace pro zdravotně postižené návštěvníky

Na hradě je v provozu informační systém pro nevidomé a slabozraké. Těmto návštěvníkům na pokladně zapůjčíme sluchátko, do kterého jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace formou dotyku na speciální zařízení. Představu o podobě hradu si mohou vytvořit prostřednictvím 5 bronzových hmatových modelů. Prohlídku interiérů přizpůsobíme možností ohmatání vybraných exponátů.

Neslyšícím návštěvníkům na pokladně zapůjčíme tablety s výkladem k jednotlivým okruhům ve znakové řeči.

Pro tělesně postižené návštěvníky máme připraven schodolez, který jim umožní prohlídku okruhu A. K dispozici máme bezbariérové WC a rovněž vstup do restaurace je bezbariérový.

Všem zdravotně postiženým návštěvníkům nabízíme rezervaci místa na parkovišti v areálu předhradí, v bezprostřední blízkosti samotného hradu.

Všechny tyto služby doporučujeme předem objednat. Poskytujeme je zdarma.


Tajemný Svojanov v Labyrintu záhad Arnošta Vašíčka


Královský klenot na Svojanově!

Návštěvníci hradu Svojanov mohou spatřit korunu krále Přemysla Otakara II. Není to však klasická panovnická koruna. Je to pohřební koruna, objevená při průzkumu jeho hrobky. Lze předpokládat, že by standardní přemyslovská koruna mohla být i stejná nebo do jisté míry podobná, ale do dnešní doby je její podoba neznámá. 

Repliku historického skvostu podle originálu ze zlatnické dílny benediktinského kláštera v Břevnově, která pracovala pro královský dvůr, zhotovil z pozlacené mosazi turnovský šperkař, klenotník a restaurátor Jiří Urban. Je to bezesporu nejznámější současný zlatník v našich zemích. Je autorem náročných kopií středověkých zlatnických klenotů, jako jsou císařská koruna Svaté říše římské, Svatováclavská koruna a parléřovská monstrance z kláštera v Sedlci u Kutné Hory. Originální korunu tvoří osm snýtovaných dílů. Střídáním křížků a lilií se pravděpodobně opakuje vzor nejstarší koruny přemyslovských králů. 

Královská koruna je vystavena v expozici o historii hradu v rámci trasy A.


Hrad Svojanov je zapojen do projektu Klíč k památkám